LIST OF RECENT AWARDS

 

1ST PRIZE (Acrylic Section) — Franklin Arts Festival, Pukekohe.

SELECTED FINALIST — Walker & Hall Waiheke Art Awards, Waiheke Is.

2019


LANDSCAPE AWARD — Greater Auckland Art Awards, Henderson.

3RD PRIZE — Greater Auckland Art Awards, Henderson.

HIGHLY COMMENDED — Kumeu Art Awards, Kumeu.

MERIT AWARD — Royal Easter Show, Auckland.

2018


SELECTED FINALIST — Hibiscus & Bays Art Awards, Mairangi Bay.

“LOOKING WEST” AWARD (Landscape) — Waitakere Trust Art Awards, Henderson.

HIGHLY COMMENDED — Kumeu Art Awards, Kumeu.

2017


2016

SELECTED FINALISTS (2 paintings) — Peters Doig Marlborough Art Awards, Blenheim.

3RD PRIZE (Nola Hurford Memorial Award) — Peters Doig Marlborough Art Awards, Blenheim.

SELECTED FINALISTS (2 paintings) — Hibiscus & Bays Art Awards, Mairangi Bay.


2015

1st PRIZE, (Acrylic Section) — Franklin Arts Festival, Pukekohe.

SUPREME AWARD (CURATORS CHOICE) — Waikato Society of Arts Members Exhibition, Hamilton.

SUPREME AWARD — ARTWaikino, Waikino.

1st PRIZE, Painting Category — ARTWaikino, Waikino.

RUNNER-UP to SUPREME AWARD — Hibiscus and Bays Art Awards, Mairangi Bay.


2013

SUPREME AWARD — ARTWaikino, Waikino.

1st PRIZE, Painting Category — ARTWaikino, Waikino.

SUPREME AWARD — Art on Main Awards, Tirau.

SELECTED FINALIST — 28th Molly Morpeth Canaday Art Awards, Whakatane.


2011

RUNNER-UP to PREMIER AWARD — Waitakere Trust Art Awards, Henderson.

FIRST PRIZE — Celebrating the Arts Festival, Paeroa.

SELECTED FINALIST — Estuary Artworks Exhibition, Uxbridge Gallery, Howick.

MERIT AWARD — 40th Waihi Summer Festival, Waihi.


2010

SELECTED FINALIST — Waitakere Trust Art Awards, Henderson.

SELECTED FINALIST — North Shore City Art Awards, Mairangi Bay.

SUPREME AWARD — Franklin Arts Festival, Pukekohe.

2nd PRIZE (oil/acrylic section) — Franklin Art Festival, Pukekohe.

SELECTED FINALIST — Peters Doig Marlborough Art Awards,Blenheim.

SELECTED FINALIST — 25th Molly Morpeth Canaday Art Awards, Whakatane.

RUNNER-UP to SUPREME AWARD — Waihi Summer Festival, Waihi.


2009

RUNNER-UP to PREMIER AWARD — Waitakere Trust Art Awards, Henderson.

PREMIER AWARD — Walker & Hall Waiheke Art Award, Waiheke Island.

FIRST PRIZE (Watercolour Section) — Taranaki Art Awards, Opunake.

SELECTED FINALIST — North Shore City Art Awards, Mairangi Bay.

SELECTED FINALIST — Peters Doig Marlborough Art Awards, Blenheim.

HIGHLY COMMENDED — Wai Art Awards, Carterton.

SELECTED FINALIST — 24th Molly Morpeth Canaday Art Awards, Whakatane.


2008

SELECTED FINALIST (2 paintings) — Tauranga National Art Awards, Tauranga.

HIGHLY COMMENDED (Watercolour Section) — Taranaki Art Awards, Opunake.

PREMIER AWARD — North Shore City Art Awards, Mairangi Bay.

SELECTED FINALIST — 23rd Molly Morpeth Canaday Art Awards, Whakatane.


2007

FIRST PRIZE (Professional Watercolour) — Royal Easter Show, Auckland.

BEST WATERCOLOUR IN SHOW (Raye Hannam Memorial Rosebowl) — Royal Easter Show, Auckland.

MOST SUCCESSFUL ARTIST IN SHOW — Royal Easter Show, Auckland.

AWARDED the ROYAL AGRICULTURAL SOCIETY GOLD MEDALLION — Royal Easter Show, Auckland.

LANDSCAPE (Laurie Coon) MERIT AWARD — North Shore City Art Awards, Mairangi Bay.